Dobór okularów

dobór okularów optometrysta

Aby dobór okularów był dobrze przeprowadzony, trzeba przeprowadzić całe badanie optometryczne. Podejście w stylu "sprawdzić tylko do dali" albo "potrzebuję tylko do czytania"  nie może mieć tutaj miejsca.

Nawet podczas wizyty kontrolnej musimy przeprowadzić cały proces od początku, mając oczywiście na uwadze, jaka była dobrana wcześniej korekcja.

Każda droga na skróty może się zemścić w postaci niedostatecznej diagnozy i niewłaściwie dobranej korekcji i dobór okularów będzie nie do końca poprawny.  Dlatego na badanie wzroku trzeba przeznaczyć około 40 minut, czasami nawet więcej.

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest wywiad z pacjentem, aby móc ustalić główną przyczynę wizyty, czyli na co się pacjent skarży, co mu przeszkadza w widzeniu czy korzystaniu z obecnych okularów (soczewek kontaktowych).

Następnie trzeba wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą użytkowane okulary, np. miejsce pracy ze szczegółowym określeniem kierunków i odległości (często z dokładnością do kilku centymetrów), na jakie spogląda osoba badana; sposób spędzania wolnego czasu, np. jazda na rowerze, wędkowanie, narty, sporty drużynowe (ryzyko uderzenia w okulary); rodzaj hobby, np. gotowanie, modelarstwo, naprawa sprzętu elektronicznego itp.

To będzie miało wpływ na dobranie ewentualnej mocy do pracy z bliska (tzw. dodatku, addycji) oraz zasugerowanie odpowiedniego typu soczewek (szkieł) okularowych.

Dobór okularów to:

  1. ocena widzenia jednoocznego i obuocznego bez korekcji oraz w korekcji (okularach) obecnie używanych.
  2. Badanie komputerowe, które pozwala specjaliście wstępnie ocenić wadę wzroku.
  3. Przeprowadzenie badania subiektywnego, czyli ustalenie wady wzroku z uwzględnieniem testów i odpowiedzi osoby badanej.
  4. Przeprowadzenie testów na obuoczne widzenie, widzenie przestrzenne i ewentualne ich zaburzenia.
  5. Ustalenie ewentualnego dodatku (addycji) do czytania dla osób po 40 roku życia lub osób o wyraźnie obniżonej amplitudzie akomodacji czy z symptomami jej zaburzenia.
  6. Weryfikacja uzyskanych wyników w oprawie próbnej w warunkach noszenia okularów w gabinecie.
  7. Wybór/dobór odpowiedniej oprawy okularowej.
  8. Wybór szkieł (soczewek) okularowych najlepiej spełniających rolę nie tylko samej korekcji wady wzroku, ale pozwalających optymalnie funkcjonować w otoczeniu pacjenta, np. ochrona przed światłem niebieskim (szkła z filtrem niebieskim), wrażliwość na jasne światło (szkła fotochromowe), widzenie na różne odległości po 40 roku życia (szkła biurowe lub progresywne), zmęczenie wzroku przy korzystaniu ze smartfonu czy tabletu (szkła relaksacyjne).

Jak umówić wizytę na dobór okularów?

Dobór okularów