Dobór okularów

Dobór okularów

Aby dobrać właściwą korekcję okularową, trzeba przeprowadzić całe badanie optometryczne. Podejście w stylu "sprawdzić tylko do dali" albo "potrzebuję tylko do czytania"  nie może mieć tutaj miejsca.

Nawet podczas wizyty kontrolnej musimy przeprowadzić cały proces od początku, mając oczywiście na uwadze, jaka była dobrana wcześniej korekcja.

Każda droga na skróty może się zemścić w postaci niedostatecznej diagnozy i niewłaściwie dobranej korekcji.  Dlatego na badanie wzroku trzeba przeznaczyć 40- 60 minut, czasami nawet więcej.

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest wywiad z pacjentem, aby móc ustalić główną przyczynę wizyty, czyli na co się pacjent skarży, co mu przeszkadza w widzeniu czy korzystaniu z obecnych okularów (soczewek kontaktowych).

Następnie trzeba wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą użytkowane okulary, np. miejsce pracy ze szczegółowym określeniem kierunków i odległości (często z dokładnością do kilku centymetrów), na jakie spogląda osoba badana; sposób spędzania wolnego czasu, np. jazda na rowerze, wędkowanie, narty, sporty drużynowe (ryzyko uderzenia w okulary); rodzaj hobby, np. gotowanie, modelarstwo, naprawa sprzętu elektronicznego itp.

To będzie miało wpływ na dobranie ewentualnej mocy do pracy z bliska (tzw. dodatku, addycji) oraz zasugerowanie odpowiedniego typu soczewek (szkieł) okularowych.