Dobór soczewek kontaktowych

Korekcja soczewkami kontaktowymi jest jednym ze sposobów korekcji wady wzroku. Soczewki kontaktowe mogą również spełniać funkcje kosmetyczne jak i lecznicze.

W naszym gabinecie zajmujemy się aplikacją miękkich soczewek kontaktowych służących korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność (minusy), nadwzroczność (plusy), astygmatyzm (cylindry) oraz presbiopia, czyli korekcja wzroku u osób wymagających korekcji do dali i bliży (soczewki progresywne lub inaczej multifokalne). Na rynku są również dostępne  kolorowe soczewki kontaktowe.

Podobnie jak w przypadku doboru korekcji okularów, do badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych (często potocznie  nazywanym "badaniem na soczewki kontaktowe") konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania optometrycznego poszerzonego o pewne procedury badania w lampie szczelinowej (biomikroskopie).

Dlatego należy założyć wstępnie czas potrzebny do przeprowadzenia aplikacji soczewek kontaktowych na 1-1,5 h lub nawet więcej.

soczewki

Następnie odpowiednio przelicza się  moce do soczewek do kontaktowych i na podstawie wcześniejszego wywiadu proponuje odpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych.  Cały proces aplikacji soczewek kontaktowych przebiega według schematu:

  • aplikacja soczewek próbnych,
  • ocena dopasowania soczewek próbnych i ewentualna ich zmiana na inny typ,
  • sprawdzenie ostrości wzroku w soczewkach,
  • nauka zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek z naciskiem na umiejętność zdejmowania soczewek  - w domu pacjent może sobie nie poradzić z założeniem soczewki, ale zdecydowanie musi umieć ją zdjąć na koniec dnia, czy jeżeli zauważy niepokojące objawy!
  • omówienie aspektów zdrowotnych związanych z użytkowaniem i pielęgnacją soczewek kontaktowych,
  • ustalenie terminu wizyty kontrolnej.

Na badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych prosimy przyjść bez tipsów, z przyciętymi paznokciami oraz bez makijażu (rzęsy, powieki).