Szkła okularowe ogólnego przeznaczenia

Szkła okularowe najczęściej stosowane w korekcji okularowej to szkła jednoogniskowe, którymi kompensujemy wady wzroku takie jak:
  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm zarówno prosty jak i towarzyszący krótkowzroczności i nadwzroczności,
  • prezbiopię  - okulary do czytania po 40 roku życia.

Szkłami jednoogniskowymi możemy w również kompensować forie czy zezy poprzez odpowiednio przeliczoną decentrację środków optycznych względem środka źrenicy Pacjenta.

Jest to efektywna metoda dla szkieł o wartościach od około dwóch dioptrii (zależy też od wartości pryzmatycznej, jaką chcemy wywołać), gdyż szkła o mniejszych wartościach należy decentrować o znaczne odległości, co czasem uniemożliwia prawidłowy ich montaż w oprawie.

szkła okularowe

Szkła okularowe i ich rodzaje

Obecnie praktycznie każde szkła okularowe są standardowo wykończone powłoką antyrefleksyjną (szkła z antyrefleksem). W katalogach wiodących firm szkła bez powłok antyrefleksyjnych to już praktycznie margines. Szkła występują w różnych wersjach materiałowych:

  • organicznych (potocznie plastikowych)
  • mineralnych (tradycyjne szkło).

Te z kolei mają różne wersje pod względem współczynników załamania światła, tzw. indeksów, co wpływa na stopień zredukowania grubości szkieł. Oprócz tego większość wersji materiałów jest dostępna jako szkła fotochromowe, które zaciemniają się pod wpływem działania promieniowania UV.

Celowo unikamy określenia "na słońcu", gdyż promieniowanie UV jest prawie zawsze aktywne w środowisku, nawet w dni pochmurne. To sprawia, że będą praktycznie zawsze w jakimś stopniu przyciemnione w pochmurne dni czy nawet pod wieczór. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się i przeanalizować, czego oczekujemy od szkieł fotochromowych i czy to częściowe zabarwienie  nie będzie przeszkadzało w sytuacjach, gdy obecnie nie odczuwamy potrzeby przyciemnionych szkieł.

Innym aspektem użytkowania szkieł fotochromowych jest szybkość zabarwiania o dobarwiania. Wszystkie szkła fotochromowe zaciemniają się znacznie szybciej niż odbarwiają, a różnice w tych reakcjach zależą do technologii, w jakiej wykonano dane szkło.

Kolejną, ciekawą opcją w korekcji okularowej są szkła okularowe korekcyjne przeciwsłoneczne. Możliwość wykonania takich szkieł sprawia, że osoby z wadą wzroku nie muszą męczyć się w okularach przeciwsłonecznych wybranych z półki ze standardowo zamontowanymi szkłami o mocach zerowych. Przy niedużych mocach szkieł często udaje się wymienić szkła fabryczne na szkła zabarwione z mocami. Do tego można skorzystać z opcji szkieł przeciwsłonecznych z polaryzacją, które sprawią, że odczujemy wyraźną poprawę komfortu patrzenia nad wodą, przy prowadzeniu samochodu w sytuacjach, kiedy jedziemy pod słońce po mokrej jezdni.

Ta mnogość opcji sprawia, że przeciętny użytkownik okularów czuje się zagubiony przy dokonywaniu wyboru rodzaju szkieł. Aby zaproponować najlepsze opcje, specjalista będzie starał się przeanalizować potrzeby klienta i będzie zadawać wiele pytań związanych z wykonywaną pracą, rodzajem hobby i sposobem spędzania wolnego czasu. Do tego trzeba będzie uwzględnić preferencje odnośnie rodzaju oprawek okularowych, które też będą w jakimś stopniu narzucały pewne rozwiązania pod względem materiałów czy konstrukcji szkieł okularowych.

Szkła okularowe proponowane w gabinecie

W codziennej praktyce bazujemy szkłach okularowych - jednoogniskowych, relaksacyjnych i progresywnych renomowanych firm takich jak: Essilor, Rodenstock, Hoya, JZO.

O więcej szczegółów można zapytać - kontakt