Soczewki kontaktowe cylindryczne (toryczne) do – 2,75 dpt

Soczewki kontaktowe cylindryczne (toryczne) to nie luksus, to praktycznie standard w praktyce kontaktologicznej. Większość soczewek kontaktowych jednodniowych i miesięcznych ma już swoje wersje cylindryczne (toryczne).

Dlaczego warto po nie sięgać? Jeżeli w wyniku badania optometrycznego stwierdzono astygmatyzm u osoby badanej i zapisana jest korekcja cylindryczna powyżej +/- 0,5 dioptrii, to dopasowując soczewki kontaktowe "zwykłe sferyczne", możemy osiągnąć ostrość widzenia o 20%  niższą, niż przy zastosowaniu soczewek kontaktowych astygmatycznych. To obniżenie ostrości wzroku będzie tym większe, im większa wartość astygmatyzmu nie została skorygowana cylindrem.

Wychodzimy tutaj od ogólnej zasady, że nieskorygowany cylinder o wartości np. 1,00 dpt. obniża ostrość wzroku o połowę, jak nieskorygowana sfera o wartości -1,00 dpt.

Nieskorygowana sfera o -0,50 dioptrii (np. -2,00 zamiast wymaganej -2,50) obniża ostrość wzroku o połowę, czyli do poziomu w skali Snellena 0,50 (przy założeniu, że przykładowa sfera -2,50 zapewnia nam ostrość widzenia na poziomie 1,00 w skali Snellena). Podobny efekt da nam nieskorygowany cylinder +/- 1,00 dpt, jeżeli "uzupełnimy" w jego miejsce korekcję ekwiwalentem sferycznym -0,50 dpt. (Pewna wartość astygmatyzmu taka soczewka skoryguje, ale jest to rząd wielkości 0,25 dpt).

Soczewki kontaktowe cylindryczne miękkie są już dostępne do wartości cylindra nawet 2,75 dpt. (Bausch+Lomb Ultra).

soczewki kontaktowe cylindryczne Bausch Lomb Ultra
https://blog.ultrabenefit.pl/mam-astygmatyzm-czy-moge-nosic-soczewki/

Obecnie w gabinecie są dostępne od ręki próbne soczewki kontaktowe cylindryczne Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism firmy Alcon:

Soczewki kontaktowe cylindryczne (toryczne) do - 2,75 dpt
https://zakontaktowani.pl/produkt/11
próbne soczewki kontaktowe cylindryczne
Zestaw próbnych soczewek Air Optix plus HydraGlyde sferycznych i cylindrycznych

 

Nie ograniczamy się tylko do wspomnianych soczewek kontaktowych cylindrycznych Air Optix plus HydraGlyda firmy Alcon, czy Ultra for Astigmatism firmy Bausch+Lomb. W przypadku konieczności zmiany parametrów soczewek, zamawiamy inne produkty firmy Alcon:

  • Dailies Aqua for Astigmatism
  • Dailies Total 1 for Astigmatism (wkrótce dostępne)

Z soczewek miesięcznych możemy skorzystać z pozycji firmy Bausch+Lomb:

  • PureVision 2 HD for Astigmatism,
  • PureVision Toric.

Z soczewek jednodniowych firmy Bausch+Lomb:

  • BioTrue One Day for Astigmatism,
  • Soflens Daily Disposable for Astigmatism.

W sytuacji, gdy w dalszym ciągu soczewki kontaktowe cylindryczne nie są odpowiednie dla danej osoby, sięgamy po soczewki oferty firmy CooperVision miesięczne:

  • Biofinity Toric lub XR Toric (soczewki o znacznym zakresie mocy cylindra i sfery, zamawiane jako soczewki próbne płatne),
  • Clariti Toric,

Soczewki cylindryczne jednodniowe firmy CooperVision dostępne w wersji cylindrycznej:

Jak dobieramy soczewki kontaktowe cylindryczne?

Po dobraniu odpowiedniej korekcji okularowej przeliczamy uzyskane wartości na moce soczewek kontaktowych uwzględniają wartość sfery, cylindra i osie. Jeżeli mamy zbliżone mocami soczewki na stanie ( w naszym przypadku mamy soczewki Air Optix plus Hydra Glyde for Astigmatism), to aplikujemy je celem oceny ich ogólnego dopasowania na oku oraz ewentualnej rotacji względem kierunków bazowych.

Jeżeli dany typ soczewki "dobrze leży" oraz jest oceniany przez pacjenta jako komfortowy w noszeniu, to może w nich wyjść jako soczewkami próbnymi lub zamawiamy próbne soczewki docelowe ze zmienionymi parametrami dla danego pacjenta.

 

Umów wizytę

Komentowanie wyłączone.