Szkła do komputera

szkła do komputera

Szkła do komputera najprościej można sprowadzić do zagadnienia szkieł z antyrefleksem. W większości produktów chodzi o "antyrefleks do komputera". Głównie jego właściwości odbijania niepożądanego światła niebieskiego sprawiają, że "okulary mają filtr". W ostatnim czasie pojawiły się materiały optyczne do produkcji szkieł okularowych, które mają właściwości filtracyjne światła niebieskiego.

Jednak same szkła z antyrefleksem często nie rozwiązują problemów z widzeniem podczas pracy z monitorem komputerowym.

Szkła z antyrefleksem lub szkła z filtrem to kluczowy element szkieł do komputera, jednak nie należy ich traktować jako magicznego środka na likwidację zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Należy pamiętać, że nawet niewielkie, nieskorygowane wady wzroku, mogą powodować w/w dolegliwości.

Dodatkowo częstym zjawiskiem u osób młodych są zaburzenia polegające na niedostatecznej czy nadmiernej akomodacji. W takich przypadkach oprócz zapisanej korekcji okularowej stosuje się odpowiednie ćwiczenia mające na celu poprawę jej parametrów. Dlatego przed zamówieniem okularów do komputera wyposażonych w szkła z filtrem, bardzo ważne jest aby kompetentna osoba przeprowadziła badanie wzroku.

"Czy zamawiać zerówki z antyrefleksem?"

Antyrefleks niweluje niekorzystne zjawisko w postaci odbić światła powstających na powierzchni optycznej. Jeżeli nie mamy stwierdzonej żadnej wady do korygowania, nie ma sensu zamawiać samych szkieł zerówek ze zwykłym antyrefleksem.

Chyba, że zalecone są dodatkowo jakieś specjalne filtry (barwienia, kolory medyczne) – wtedy do takich barwień można i warto dołożyć powłokę antyrefleksyjną czyli AR, a najlepiej  "antyrefleks do komputera".

Warto nadmienić, że często filtry medyczne nie są dostępne z powłokami antyrefleksyjnymi.

Szkła do komputera (szkła z filtrem) można znaleźć w ofercie większości producentów. Są to powłoki filtrujące i/lub odbijające szkodliwe wysokoenergetyczne promieniowanie fioletowo-niebieskie.

Jest ono odpowiedzialne za wcześniejsze starzenie się i obumieranie komórek światłoczułych siatkówki umiejscowionych w jej centralnej części, czyli plamce żółtej.

Schorzenie to określane jest jako AMD. Kiedyś dotykało ono głównie osób po 70 roku życia, obecnie można już spotkać je u osób po 50 roku życia! Plamka żółta odpowiada za widzenie centralne, barwne, obuoczne dzięki któremu doznajemy wrażeń stereoskopowych, widzenia przestrzennego oraz potrafimy rozróżniać szczegóły.

filtr do komputera

Źródło: Essilor

 

 

Pierwszą tego typu powłoką antyrefleksyjną była Crizal Prevencia firmy Essilor. W nazwach tych powłok antyrefleksyjnych najczęściej będziemy mieli takie człony jak Blue czy LED (Bluecontrol, Ledcontrol, Ledprotect etc.), ale niekoniecznie, np. powłoka Solitaire Protect Balance 2 firmy Rodenstock

Szkła do komputera to nie tylko antyrefleks do komputera czy filtr w materiale optycznym. Oprócz samych powłok ważnym aspektem jest konstrukcja samych szkieł. W pewnym momencie życia zwykła szkła jednoogniskowe nie wystarczają do patrzenia na wszystkie odległości i musimy skorzystać z konstrukcji o zmiennej ogniskowej. Nie muszą to być od razu szkła progresywne.

Jest dostępnych wiele konstrukcji tzw. para-progresywnych, relaksacyjnych,  określanych również jako soczewek o modulacji lub degresji mocy. Chodzi o to, aby dobrać możliwie najmniejszą zmianę mocy w szkłach, która umożliwi wyraźne i komfortowe widzenie na wskazane przez Pacjenta odległości.

Takie rozwiązania będą odpowiednie dla osób pracujących z monitorami lub wpatrujących się w swojego smartfona wiele godzin dziennie.

szkła relaksacyjne z filtrem do komputera

Jednym zarekomendujemy szkła biurowe (najczęściej po 40 roku życia), tym przed 40 rokiem życia - szkła relaksacyjne.

Widzimy, że szkła do komputera to nie tylko "szkła z filtrem" lub "antyrefleks do komputera". Temat jest złożony i należy uwzględnić przy ich wyborze wiele istotnych parametrów.