Szkła do komputera

szkła do komputera

Szkła do komputera najprościej można sprowadzić do zagadnienia szkieł z antyrefleksem. W większości produktów chodzi o "antyrefleks do komputera". Głównie jego właściwości odbijania niepożądanego światła niebieskiego sprawiają, że "okulary mają filtr". W ostatnim czasie pojawiły się materiały optyczne do produkcji szkieł okularowych, które mają właściwości filtracyjne światła niebieskiego.

Jednak same szkła z antyrefleksem często nie rozwiązują problemów z widzeniem podczas pracy z monitorem komputerowym.

Szkła z filtrem to kluczowy element szkieł do komputera, jednak nie należy ich traktować jako magicznego środka na likwidację zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Należy pamiętać, że nawet niewielkie, nieskorygowane wady wzroku, mogą powodować w/w dolegliwości.

Dodatkowo częstym zjawiskiem u osób młodych są zaburzenia polegające na niedostatecznej czy nadmiernej akomodacji. W takich przypadkach oprócz zapisanej korekcji okularowej do dali stosuje się niewielkie wsparcie akomodacji poprzez dodanie "niewielkiego plusa" do zajęć na bliskie odległości lub stosuje się odpowiednie ćwiczenia mające na celu poprawę jej parametrów. Dlatego przed zamówieniem okularów do komputera wyposażonych w szkła z filtrem, bardzo ważne jest aby kompetentna osoba przeprowadziła badanie wzroku.

"Czy zamawiać zerówki z antyrefleksem?"

Stosując antyrefleks do komputera niwelujemy niekorzystne zjawisko w postaci odbić światła powstających na powierzchni optycznej. Jeżeli nie mamy stwierdzonej żadnej wady do korygowania, nie ma sensu zamawiać samych szkieł zerówek ze zwykłym antyrefleksem. Chyba, że zalecone są dodatkowo jakieś specjalne filtry (barwienia, kolory medyczne) – wtedy do takich barwień można i warto dołożyć powłokę antyrefleksyjną czyli AR, a najlepiej jeżeli będzie to "antyrefleks do komputera", czyli odbijający promieniowanie fioletowo-niebieskie.

Warto nadmienić, że często filtry medyczne nie są dostępne z powłokami antyrefleksyjnymi.

Szkła do komputera (szkła z filtrem) można znaleźć w ofercie większości producentów. Są to powłoki filtrujące i/lub odbijające szkodliwe wysokoenergetyczne promieniowanie fioletowo-niebieskie.

Jest ono odpowiedzialne za wcześniejsze starzenie się i obumieranie komórek światłoczułych siatkówki umiejscowionych w jej centralnej części, czyli plamce żółtej.

Schorzenie to określane jest jako AMD. Kiedyś dotykało ono głównie osób po 70 roku życia, obecnie można już spotkać je u osób po 50 roku życia! Plamka żółta odpowiada za widzenie centralne, barwne, obuoczne dzięki któremu doznajemy wrażeń stereoskopowych, widzenia przestrzennego oraz potrafimy rozróżniać szczegóły.

filtr do komputera

Źródło: Essilor

 

Pierwszą tego typu powłoką antyrefleksyjną była Crizal Prevencia UV firmy Essilor. W nazwach tych powłok antyrefleksyjnych najczęściej będziemy mieli takie człony jak Blue czy LED, np. HVL BlueControl firmy Hoya, czy SeeCoat Blue UV firmy Nikon, ale niekoniecznie tak musi być, np. powłoka Solitaire Protect Balance 2 firmy Rodenstock, czy przywołana na początku Crizal Prevencia UV.

Obecnie oprócz samych powłok antyrefleksyjnych odbijających część promieniowania fioletowo-niebieskiego, w szkłach do komputera możemy stosować materiały optyczne filtrujące (nie odbijające) to promieniowanie. Pozwalają one zastosować klasyczne powłoki antyrefleksyjne, które są bardziej dyskretne dla obserwatora. Takie materiały posiada w swojej ofercie firma Essilor o nazwie Eye Protec System (EPS), Nikon o nazwie Blue Secure, czy JZO o nazwie BLUVXPERT.  Kupując jedne okulary można mieć zarówno ochronę przed światłem emitowanym przez monitory czy smartfony, a jednocześnie mieś estetyczne okulary (nie wszystkim podobają się niebieskie odblaski szczątkowe charakterystyczne dla powłok typu "blue").

Szkła do komputera to nie tylko antyrefleks do komputera czy filtr w materiale optycznym. Oprócz samych powłok ważnym aspektem jest konstrukcja samych szkieł.

W pewnym momencie życia zwykła szkła jednoogniskowe nie wystarczają do patrzenia na wszystkie odległości i musimy skorzystać z konstrukcji o zmiennej ogniskowej. Nie muszą to być od razu szkła progresywne.

Jest dostępnych wiele konstrukcji tzw. para-progresywnych, relaksacyjnych,  określanych również jako soczewek o modulacji lub degresji mocy. Chodzi o to, aby dobrać możliwie najmniejszą zmianę mocy w szkłach, która umożliwi wyraźne i komfortowe widzenie na wskazane przez Pacjenta odległości.

Takie rozwiązania będą odpowiednie dla osób pracujących z monitorami lub wpatrujących się w swojego smartfona wiele godzin dziennie.

szkła relaksacyjne z filtrem do komputera

Jednym zarekomendujemy szkła biurowe (najczęściej po 40 roku życia), tym przed 40 rokiem życia - szkła relaksacyjne.

Przy szkłach biurowych typu office dochodzi konieczność:

  1. Odpowiedniego ustalenia odległości, na której jest ustawiony jest monitor, i doboru odpowiedniej mocy do jego obserwacji. Przy pracy z laptopem najczęściej wystarczają moce dobrane do bliży (czytania), ale po 50 roku życia trzeba sprawdzić, czy nie jest konieczna słabsza moc do obserwacji monitora w laptopie.
  2. Określenia najważniejszych obszarów obserwacji dla pacjenta. Dla jednych będzie najważniejszy monitor i dokumenty, dla innych monitor i część pokoju lub biura, gdzie muszą widzieć wyraźnie osoby współpracujące lub które obsługują.

Widzimy, że szkła do komputera to nie tylko "szkła z filtrem" lub "antyrefleks do komputera". Temat jest złożony i należy uwzględnić przy ich wyborze wiele istotnych parametrów.

Badanie i dobór szkieł do komputera - kontakt.