Szkła relaksacyjne ze wsparciem akomodacji

Szkła relaksacyjne ze wsparciem akomodacji lub inaczej - niewielkim plusem w dolnej części szkieł.

Szkła relaksacyjne to ciekawa propozycja dla osób które:

  • intensywnie korzystają z urządzeń elektronicznych, szczególnie smartfonów;
  • zauważają, że podczas pracy z bliska odczuwają dyskomfort w postaci zmęczenia wzroku, pływających lub znikających liter - najczęściej na progu 40 roku życia.
szkła relaksacyjne ze wsparciem akomodacji

Materiał firmy Essilor

Współczesny styl życia charakteryzujący się permanentnym spoglądaniem na przedmioty bliskie - smartfony, smartwatche, tablety - nawet w czasie wolnym sprawia, że nasz wzrok jest zmęczony. Poza praca zawodową, gdzie najczęściej korzystamy z komputera, laptopa w "asyście" smartfona, w czasie wolnym nie dajemy za bardzo oczom odpocząć. Osoby dojeżdżające do pracy samochodem przynajmniej muszą podczas jazdy patrzeć na daleko, natomiast osoby wracające środkami komunikacji miejskiej "dokładają" jeszcze oczom wysiłku do patrzenia na "ultra-bliż", czyli dystans około 35 cm. Dzieje się to na przystanku, podczas jazdy, a nawet gdy idą z przystanku do domu.

W tym czasie mięśnie rzęskowe, które odpowiadają za odpowiedni stan napięcia soczewek zależnie od odległości, na którą spoglądamy, muszą być stale napięte. Po paru czy parunastu godzinach niestety tracą swoją skuteczność i zaczynają sobie "odpuszczać", co prowadzi do utraty odpowiedniej mocy skupiającej oczu do funkcjonowania w obszarach bliskich i ultra-bliskich. Często też dochodzi do przykurczu tych mięśni, co prowadzi do braku możliwości "wyostrzenia obrazu" przy spojrzeniu na daleko. Może to ustąpić po paru sekundach, minutach albo trzeba czekać do dnia następnego, aby znów móc dobrze widzieć na daleko (!).

Aby temu zaradzić najlepiej nie dopuszczać do tak intensywnego przeciążania układu wzrokowego stosując metodę 20/20/20. Co 20 minut, na 20 sekund popatrzeć na 20 jardów (6 metrów lub więcej).

Można dodatkowo wspomóc układ wzrokowy stosując szkła relaksacyjne, które mają niewielki dodatek (moc in plus) do czytania w dolnej części szkieł. Jest on umiejscowiony w obszarze, gdzie kierujemy wzrok przy patrzeniu na bliskie przedmioty.

Szkła relaksacyjne mają obecnie wiele opcji dopasowania odpowiedniego dodatku (wsparcia akomodacji) do pracy z bliska.

W pierwszych szkła tego typu była to moc 0,50 dpt. Następnie firma Essilor wprowadziła w szkła Eyezen opcje 0,40; 0,60; 0,85 dpt. Obecnie mamy opcję 1,1 dpt a nawet dla osób o znacznej wadzie wzroku wersję Start dla dorosłych czy Eyezen Kids dla dzieci, gdzie nie stosuje się dodatku, a specjalnie profiluje moc w dolnej części szkła, aby odpowiadała mocy przepisanej w korekcji na daleko.

Firma Hoya w szkłach relaksacyjnych Sync III stosuje 0,57; 0,95; 1,32 dpt. Wartość wsparcia akomodacji szacuje się na podstawie badania optometrycznego, gdzie następuje się pomiar amplitudy akomodacji i jej sprawność.

Szkła relaksacyjne firmy Rodenstock

Określane jako Mono Plus 2 występują w trzech wersjach wsparcia:

  • 0,50 i 0,80 dpt. dla konstrukcji Perfalit niezależnie od materiału, z którego szkła są wykonywane;
  • 0,50, 0,80 i 1,10 dla konstrukcji Multigressiv i Impression niezależnie od materiału, z którego szkła są wykonywane.

Szkła relaksacyjne Nikon - Relaxee Neo

Dostępne z powłoką antyrefleksyjną SeeCoat Blue UV chroniącą przed światłem niebieskim oraz w materiale Blue Secure:

  • Relaxee Neo Air - wsparcie akomodacji 0,50 dpt.,
  • Relaxee Neo Lite - wsparcie akomodacji 0,75 dpt.,
  • Relaxee Neo - wsparcie akomodacji 1,00 dpt.

Powłoka SeeCoat Blue UV może być stosowana razem z materiałem optycznym Blue Secure dla maksymalnej ochrony przed światłem niebieskim.

 

Szkła relaksacyjne cena

Cena szkieł relaksacyjnych zaczyna się od 400 złotych/parę. Jednak zależnie od dodatkowych opcji materiału szkieł - tzw. indeksów, wersji fotochromowych, powłok ochronnych i oczywiście producenta, cena może osiągnąć poziom tysiąca złotych za parę.

Szkła relaksacyjne Eyezen były automatycznie powiązane z powłoką chroniącą wzrok przed promieniowaniem fioletowo-niebieskim Crizal Prevencia UV. Jednak nie wszyscy użytkownicy byli zadowoleni, że ich okulary "błyszczały" (odblask szczątkowy antyrefleksu) na fioletowo-niebiesko i woleli inne rozwiązanie. Odpowiedzią na ten problem stały się materiały optyczne (Eye Protect System, PRO410, BLUVXpert, Blue Secure), które filtrują większość promieniowania HEV, powiązane z klasyczną powłoką antyrefleksyjną o neutralnym kolorze odblasku szczątkowego. Dla osób spędzających cały dzień przy monitorach stosujemy jedna dwa stopnie ochrony - w materiale i powłokę ochronną.

Szkła relaksacyjne a progresywne

Szkła relaksacyjne są jakby "wstępem" do szkieł progresywnych, które najczęściej stosujemy u osób mocno po 40 roku życia z dodatkami do czytania od 1,50 dpt. wzwyż. Konstrukcja szkieł relaksacyjnych ma zapewnić idealne odwzorowanie obrazu na daleko (są to szkła jednoogniskowe ze wsparciem akomodacji), szkła progresywne to kompromis pomiędzy widzeniem na daleko, obszarami pośrednimi i bliskimi. Im lepsze szkła progresywne, tym kompromis wypada ogólnie lepiej - widzimy dobrze i komfortowo w każdym obszarze szkieł.

Zapraszam na badanie wzorku gabinecie i ewentualne dobranie najlepszej opcji. Wymieniamy szkła w okularach klienta, więc koszt nowych okularów można ograniczyć do inwestycji w nowe szkła relaksacyjne.

Wizyty

Brak komentarzy.

Wpisz swój komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.