Szkła office inaczej biurowe - do czytania i komputera - mają bardzo szerokie zastosowanie i niekoniecznie sprawdzają się tylko w biurze.
Można korzystać z ich pozytywnego efektu w każdej sytuacji życiowej, kiedy potrzebujemy skorzystać z okularów do czytania, a nie chcemy, aby podnosząc wzrok znad tekstu wszystkie dalsze przedmioty, osoby czy ekran komputera nam się rozmywały.
Pierwsze i najbardziej klasyczne to szkła office (biurowe) o zapisanej mocy do bliży (czytania) określonej najczęściej dla odległości 40 cm (lub do innej, wymaganej przez pacjenta), którą redukuje się płynnie w kierunku górnej części szkła o wartość rzędu 0,75 dioptrii. Ta redukcja mocy do czytania o określoną wartość to degresja. W szkłach progresywnych "wychodzimy" od mocy do dali i ustalamy później dodatek do czytania i mamy do czynienia z progresją mocy.
Zmniejszanie mocy do czytania następuje płynnie, bez widocznej linii podziału jak w szkłach dwuogniskowych, i zapewnienia dobre widzenie na odległości powyżej 40 cm. Nie znaczy to, że w zwykłych szkłach/okularach do czytania widzimy tylko na 40 cm. Im bliżej jesteśmy wieku 40+, tym mamy większą głębię ostrości i w zwykłych okularach do czytania widzimy nawet na ekran komputera.
Im jesteśmy bliżej 50+, tym głębia ostrego widzenia nam się skraca, i tym bardziej będziemy odczuwać potrzebę skorzystania ze szkieł biurowych typu office, które przywrócą wyraźne widzenie na ekranie komputera, dalszej części biurka, czy kalendarza na ścianie przy biurku.
Najbardziej znane szkła tej konstrukcji to:
- Interview firmy Essilor z opcją redukcji mocy do czytania o 0,8 i 1,3 dioptrii;
- AddPower firmy Hoya z redukcją mocy 0,75 i 1,25 dioptrii.
- Soltes Wide firmy Nikon z degresją (redukcją) mocy 1,00; 1,500; 2,00 i 2,50 dpt.
Szkła office czy klasyczne progresywne?
W pewnych sytuacjach szkła biurowe mogą nam zastąpić szkła progresywne. To jest wiek blisko 40 lat, gdzie potrzebujemy pomocy (dodatku) do czytania rzędu 0,75 do 1,25 dioptrii. Są osoby, które przyznają, że funkcjonują w szkłach biurowych przez cały dzień i nie mają potrzeby ich zdjęcia.
Jednak należy pamiętać, że są to szkła dedykowane do czytania i komputera (pracy biurowej), a nie do dali. Podkreślają to też producenci szkieł i odradzają prowadzenie w nich samochodu.
Klasyczne szkła progresywne zapewniają odpowiednią konstrukcję części szkła do dali, co pozwala dobrze widzieć na odległości dalekie, np. prowadzić samochód; część szkła odpowiedzialną za widzenie na odległości pośrednie (ale nie zawsze wystarcza ona do wygodnej pracy z komputerem, szczególnie biurkowym) oraz część szkła do spoglądania na obszar bliży - czytanie, majsterkowanie.
Szkła office czy progresywne do komputera?
Szkła progresywne do komputera to specjalna odmiana szkieł progresywnych i droższa alternatywa do szkieł office, ale odpowiednio dobrana może dostarczyć lepszego komfortu pracy, szczególnie osobom bliżej 50 roku życia i starszym.
Najczęściej mamy do wyboru 3 warianty konstrukcji:
- Typ "Room" (z jęz. angielskiego), pozwalający na obserwację obszarów bliży, komputera i przedmiotów oddalonych od użytkownika na odległość 2-4 metrów (zależnie od zmiany mocy w szkłach).
- Typ "PC" - komputer, zapewniający przede wszystkim wygodę pracy z komputerem i czytanie, ale obszar dalszy jest już niekoniecznie wyraźny.
- Typ "Book" lub "Near", zapewniający szerokie i lekko wydłużone pola do bliży.
Zapraszam do gabinetu celem sprawdzenia ostrości wzroku oraz określenia wartości ewentualnego dodatku do czytania i wyboru odpowiednich szkieł biurowych typu office.
Szkła office cena
Cena szkieł office zależy od producenta, wersji materiału, rodzaju powłok uszlachetniających i aktualnej polityki cenowej i promocyjnej producenta. Jeżeli jest to szkło z magazynu, gotowe do montażu do okularów, to cena zaczyna się około 300 zł/parę (ale tylko moce sferyczne, bez cylindra i w ograniczonym zakresie mocy). W przypadku szkieł wykonanych na zamówienie (wyższe moce sferyczne oraz w każdym przypadku wartości cylindryczne) z dobrymi powłokami utwardzającymi, antyrefleksem do komputera, warstwami hydro i oleofobowymi, cena zaczyna się od około 550 zł /parę.
Podane ceny mają jedynie charakter informacyjny na dzień 20.11.2020 r. i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.