Szkła progresywne po 40 roku życia

Trial Pal Box user guide_02

Zestaw próbnych szkieł progresywnych z określonymi dodatkami mocy. Zdjęcie - Essilor.

W naszym gabinecie można zaprezentować, jak działają szkła progresywne, w formie rzeczywistej prezentacji poprzez założenie demonstracyjnych szkieł. Dokładamy szkła z progresją do ustalonej korekcji do dali w oprawie probierczej po badaniu optometrycznym.

Nie jest to test, czy pacjent będzie w stanie się do tych szkieł przyzwyczaić, lecz rodzaj demonstracji jak wygląda progresja, jak można w takich szkłach mniej więcej widzieć. Pacjent, który po takiej demonstracji zdecyduje się na szkła progresywne, z reguły jest pozytywnie zaskoczony efektem, jaki osiąga już w finalnie zamontowanych szkłach w swoich okularach.

Klienta najczęściej interesuje w szkłach progresywnych szerokość pola widzenia, aby nie musieć wykonywać przy czytaniu ruchów głową na boki. Aby to osiągnąć, najczęściej sięga się po najnowsze konstrukcje, które w niektórych przypadkach okazują się nie takie doskonałe.

Dlaczego? Ponieważ na efekt postrzegania szerokości pola będzie miała wpływ zapisana korekcja, ale też historia przepisywanych korekcji. Ważne,  czy np. był uwzględniany astygmatyzm, czy przepisywane moce do bliży nie były zbyt wysokie do potrzeb - "na zapas" lub "bo tak się lepiej patrzy i widzę litery większe".

Szkła progresywne o tzw. szerokich polach, co charakterystyczne,  najczęściej bezproblemowo adaptują osoby młodsze (po 40 r.ż.), natomiast osoby starsze (po 60 r.ż.) "wolą" konstrukcje starszego typu.

Nie ma tutaj jednak zdecydowanych kryteriów, gdyż każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie i kluczową rolę odgrywa w adaptacji szkieł progresywnych motywacja użytkownika.

Przy doradzaniu, jaka soczewka progresywna będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta nie zakładamy z góry, że musi to być produkt z tzw. górnej półki. Koszt soczewek progresywnych zaczyna się w granicach 400-500 zł za parę i może dochodzić do  3.000 zł i więcej - co sprawia, że przeciętnemu użytkownikowi trudno rozeznać się, co będzie dla niego najlepsze bez porady specjalisty.

Szkła progresywne są używane od końca lat 50 XX w. Były to szkła Varilux i do dzisiaj ta marka dla wielu specjalistów z optyki okularowej jest synonimem szkieł progresywnych.

Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki czy nawet setki rodzajów konstrukcji progresywnych różniących się łatwością adaptacji, szerokością pól widzenia, długością tzw. kanału progresji no i oczywiście ceną.

Te konstrukcje są dostępne w wielu materiałach - organiczne (plastikowe), poliwęglanowe czy mineralne (szklane) - z różnymi powłokami wielofunkcyjnymi. Do tego dochodzą wersje o zmiennym zabarwieniu (fotochromowe), zabarwione na stałe z polaryzacją czy specjalnie modyfikowane dla konkretnych zastosowań - dla kierowców, czy do pracy przy komputerze.

Aby pacjent nie czuł się zagubiony w tej różnorodności rodzajów szkieł, operujemy określeniami typu "funkcjonale", "komfortowe", "oferujące najlepszą jakość i komfort widzenia", "zindywidualizowane". Jako pierwszy wybór w każdej grupie proponujemy konkretną konstrukcję danego producenta szkieł.

Szkła progresywne Rodenstock:

szkła progresywne Rodenstock

  • Progressiv PureLife Free 2 - pierwsza konstrukcja szkieł progresywnych proponowana osobom po 40 roku życia. Szkła wygodne, komfortowe, łatwe w adaptacji, dopasowane pod względem korekcji do dali i dodatku do czytania.
  • Multigressiv - MyView i MyLife - szkła progresywne o zaawansowanej konstrukcji uwzględniająca więcej parametrów użytkownika. Brane pod uwagę jest rozstaw źrenic czy planowany sposób ich użytkowania. Trzeba okreslić, czy mają to być "szkła do wszystkiego", "głównie do jazdy samochodem", "najbardziej ważny dla mnie jest komputer". Wersja MyLife posiada wyraźnie poszerzone strefy do patrzenia na odległości pośrednie - komputer, biurko,
  • Impression - najbardziej zaawansowane szkła progresywne uwzględniające maksimum parametrów wpływających na jakość widzenia i szerokość stref progresji.

Szkła progresywne Rodenstock to ciekawe rozwiązania techniczne, atrakcyjny dobór krzywizn bazowych, a co za tym idzie, wyglądają estetycznie w oprawkach.

Strona firmy Rodenstock.

Szkła Varilux firmy Essilor:

  • Varilux Liberty - podstawowa konstrukcja szkieł progresywnych Varilux dla osób, które zauważyły, że ich "ręce są już za krótkie". Szczególnie dedykowane dla osób 40+, które potrzebują niewielkiego wsparcia do czytania.
  • Varilux Comfort 3.0 - komfortowa konstrukcja szkieł progresywnych, pozwalająca na codzienne funkcjonowanie w biurze, samochodzie, na zewnątrz. Dobre rozwiązanie dla osób decydujących się zakupić pierwsze szkła progresywne po 50 roku życia.
  • Varilux Physio 3.0 -komfortowa konstrukcja, szerokie pola i wysoka rozdzielczość widzenia, dobre widzenie w warunkach słabego oświetlenia.
  • Varilux X Design - bardzo komfortowe szkła, dodatkowo z poszerzonymi strefami widzenia na odległości pośrednie - biurko, komputer, tablet, dokumenty.

Szkła Varilux firmy Essilor to synonim szkieł progresywnych. Pierwsze szkła na rynku optycznym i przez wiele lat niedoścignione konstrukcje.

Strona firmy Essilor