Dobór soczewek kontaktowych

Dobór soczewek kontaktowych to cały proces polegający na wyborze konkretnych parametrów soczewek, zaaplikowaniu na oczy i sprawdzeniu, czy są one najbardziej odpowiednie dla danej osoby. Poza funkcją korekcyjną soczewki kontaktowe mogą również spełniać funkcje kosmetyczne jak i lecznicze.

W naszym gabinecie przeprowadzamy dobór soczewek kontaktowych miękkich służących korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz presbiopia, czyli korekcja wzroku u osób wymagających korekcji do dali i bliży.

Obecnie soczewki kontaktowe do korekcji wady sferycznej (plusy, minusy), cylindrycznej oraz presbiopii (wymagana dodatkowa korekcja do bliży po 40 roku życia), są dostępne jako jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Zależnie od konstrukcji wyróżniamy soczewki:

  • "zwykłe" - jednoogniskowe - jako sferyczne lub cylindryczne/toryczne,
  • multifokalne (progresywne/wieloogniskowe) - jako sferyczne lub cylindryczne/toryczne.

Podobnie jak w przypadku doboru korekcji okularów, do badania pod kątem doboru soczewek kontaktowych (często potocznie  nazywanym "badaniem na soczewki kontaktowe") konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania optometrycznego poszerzonego o pewne procedury badania w lampie szczelinowej (biomikroskopie).

Kluczowym elementem w doborze soczewek kontaktowych jest nauka ich zakładania i zdejmowania przez pacjenta. Pacjent/ka nie może otrzymać soczewek próbnych do użytkowania, jeżeli nie nauczy się w gabinecie ich zdejmować. Proces zakładania może być jak najbardziej doskonalony w warunkach domowych.

Dobór soczewek kontaktowych u osób, które do tej pory ich nie nosiły, może stanowić problem pod względem manipulacji soczewkami, obawą przed dotknięciem oka, opanowaniem odruchu zamykania oczu.

Dlatego istotnym jest wyeliminowanie elementów przeszkadzających w doborze:

  •  przyjść bez makijażu oczu, rzęs, brzegów powiek - to wszystko najczęściej "załapuje się" na soczewki zakładane przez osobę, która zakłada je sobie po raz pierwszy;
  • przyciąć mocno paznokcie, aby swobodnie można było manipulować soczewkami i "przy okazji" nie zadrapać rogówki.

Dlatego należy założyć wstępnie czas potrzebny do przeprowadzenia aplikacji soczewek kontaktowych na 1-1,5 h lub nawet więcej.

Dobór soczewek kontaktowych u osób, które nosiły lub obecnie je noszą, jest z reguły krótszy i przebiega sprawniej. Niemniej do końca trudno oszacować, ile rodzajów soczewek trzeba będzie wypróbować u danej osoby aby znaleźć te najbardziej odpowiednie.

Jakie soczewki dobieramy? Sprawdź.

Lokalizacja gabinetu - Siemianowice Śląskie

dobór soczewek kontaktowych 1 dniowych i miesięcznych

Po badaniu optometrycznym (określeniu korekcji wzroku w okularach)  odpowiednio przelicza się  moce do soczewek do kontaktowych i na podstawie wcześniejszego wywiadu proponuje odpowiedni ich rodzaj.

Można przeliczyć moce z aktualnie używanych okularów na moce do soczewek kontaktowych, jednak często okazuje się, że są one już nieadekwatne do wady i tak zaaplikowane soczewki nie zapewniają dobrej ostrości widzenia.

Cały proces aplikacji soczewek kontaktowych przebiega według schematu:

  • aplikacja soczewek próbnych,
  • ocena dopasowania soczewek próbnych i ewentualna ich zmiana na inne, np. inny typ u danego lub innego producenta, miesięczne zamiast jednodniowych,
  • sprawdzenie ostrości wzroku w soczewkach,
  • nauka zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek z naciskiem na umiejętność zdejmowania soczewek  - w domu pacjent może sobie nie poradzić z założeniem soczewki, ale zdecydowanie musi umieć ją zdjąć na koniec dnia, lub kiedy zauważy niepokojące objawy!
  • omówienie aspektów zdrowotnych związanych z użytkowaniem i pielęgnacją soczewek kontaktowych,
  • ustalenie terminu wizyty kontrolnej.

Na badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych prosimy przyjść bez tipsów, z przyciętymi paznokciami oraz bez makijażu (rzęsy, powieki).