Okulary ochronne do komputera - konstrukcja szkieł i filtry/powłoki ochronne.
Okulary ochronne do komputera powinny być wyposażone w wygodne i dobrze dopasowane oprawki korekcyjne oraz odpowiednie szkła korekcyjne lub szkła zerówki z najlepszym filtrem światła niebieskiego. W efekcie mamy uzyskać okulary z filtrem światła niebieskiego.
Oprawki powinny być lekkie i zapewniać odpowiedni montaż szkieł zapewniający prawidłowe wykorzystanie stref optycznych.
Szkła do komputera najczęściej sprowadzane są przez użytkowników do szkieł z antyrefleksem. Jednak oprócz samego antyrefleksu, który redukuje odblaski na powierzchni szkieł, powinny one mieć dodatkowy filtr światła wysokoenergetycznego fioletowo-niebieskiego, tzw. HEV (często potocznie określanym jako "antyrefleks do komputera").
Powłoki antyrefleksyjne (te "do komputera") właściwie odbijają większość światła niebieskiego (stąd ich odblask szczątkowy o zabarwieniu fioletowo-niebieskim), a nie filtrują go. Obecnie mamy dodatkowo do dyspozycji materiały optyczne używane do do produkcji szkieł okularowych, które to światło filtrują i mogą być parowane z wcześniej wspomnianymi powłokami antyrefleksyjnymi celem maksymalnej ochrony oczu.
Okulary ochronne do komputera to całość, inaczej pakiet:
- odpowiednio dobrane i dopasowane oprawki korekcyjne,
- szkła korekcyjne lub zerówki o odpowiednio dobranych mocach i prawidłowo zastosowanym dodatku do czytania u osób po 40 roku życia, lub wsparciu akomodacji u osób między 20 a 40 rokiem życia,
- materiał optyczny i/lub powłoki antyrefleksyjne zapewniające odpowiednią ochronę przed promieniowaniem fioletowo-niebieskim (HEV).
Okulary z filtrem światła niebieskiego kupione gdzieś w galerii lub na aukcji nie załatwią problemu. Najczęściej widzimy, że mają odblask niebieski na powierzchni szkieł, ale nie mamy pewności, co tak naprawdę filtrują i jaką zapewniają ochronę.
Warto kupować produkty markowe, gdzie producent jest wiarygodnym dostawą wyrobu medycznego, którym są szkła okularowe szczególnie te z filtrami, od których oczekujemy ochrony naszych oczu. Dodatkowo nie wiemy, co jest główną przyczyna naszego zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Może to być nieskorygowana niewielka wada na jednym lub obydwu oczach lub zaburzenia akomodacji związane z długotrwałym używaniem urządzeń elektronicznych w bliskiej odległości od oczu (nagminne u nastolatków ze smartfonami).
Należy pamiętać, że nawet niewielkie nieskorygowane wady wzroku, mogą powodować lub wzmagać syndrom zmęczenia komputerowego.
"Czy zamawiać zerówki z antyrefleksem?"
Antyrefleks jest nakładany na szkła po to, aby zredukować niekorzystne odblaski pojawiające się na ich powierzchni. Jeżeli nie mamy stwierdzonej żadnej wady do skorygowania, nie ma sensu zamawiać samych szkieł zerówek ze zwykłym antyrefleksem. Jeżeli chcemy takich używać, to najlepiej z filtrem światła niebieskiego "wbudowanym" w materiał optyczny i antyrefleksem wspomagającym tą filtrację (tym "do komputera").
Szkła do okularów ochronnych do komputera można znaleźć w ofercie większości producentów.
Wiodąca firmą jest Essilor - największy producent szkieł okularowych na świecie. Jako pierwszy zwrócił uwagę na problem z ochroną wzroku przed wysokoenergetycznym promieniowaniem fioletowo-niebieskim i zaproponował szkła z powłoką Crizal Prevencia UV. Obecnie można zamówić każdy rodzaj szkieł korekcyjnych - jednoogniskowych, relaksacyjnych, typu office, progresywnych i progresywnych do komputera - z tą powłoką. Dodatkowo większość szkieł jest dostępna w materiałach optycznych posiadających "wbudowany filtr" światła niebieskiego, które mają w nazwie Eye Protect System, tzw, EPS.
W ofercie firmy Rodenstock jest materiał organiczny o współczynniku załamania światła 1.6 o nazwie PRO 410, gdzie filtracja światłą fioletowo-niebieskiego sięga 410 nm i można ją rozszerzyć stosując powłoką Solitaire Protect Balance 2 nakładaną na szkła.
Firma Shamir również ma swojej ofercie zarówno materiał podnoszący ochronę przed światłem niebieskim, tzw. Blue Zero, jak i powłokę nakładaną na szkła.
W ofercie gabinetu mamy również szkła firmy JZO, Hoya, Rodenstock, Zeiss oraz Shamir z powłokami filtrującymi wysokoenergetyczne światło fioletowo-niebieskie.
Jak widzimy, okulary z filtrem światła niebieskiego to nie jest łatwy i prosty temat. Można go sprowadzić do okularów/szkieł błyszczących na niebiesko, które niekoniecznie zapewnią ochronę oczu przed promieniowaniem wysokoenergetycznym niebieskim, a tylko poprawią samopoczucie użytkownika, który zakupił okulary ochronne do komputera.
Najlepiej, kiedy możemy wybrać dwa poziomy ochrony - w materiale i specjalną dodatkową powłokę ochronną, ale często warunki ekonomiczne wpływają na ostateczny wybór.
Zapraszam na badanie wzroku przed zamówieniem swoich okularów ochronnych do komputera.