Szkła do komputera, tabletu, smartfonu – relaksacyjne

szkła do komputera tabletu smartfonu

Szkła do komputera, smartfonu czy tabletu to obecnie bardzo ważny element przy zakupie okularów.

Mało kto nie używa żadnego z tych urządzeń, a każdy ekran emituje światło niebieskofioletowe, które jest szkodliwe dla wzroku - wpływa na przemęczenie oczu, ich przedwczesne starzenie się i zwiększa ryzyko ich chorób.

Specjalne powłoki antyrefleksyjne (Crizal Prevencia, Ideal Max Blue UV, HVL Blue Control) filtrują selektywnie to promieniowanie. Jednak poza samym promieniowaniem urządzenia typu smartfon czy tablet sprawiają, że ze względu na mała czcionkę i drobne szczegóły zdjęć, zazwyczaj przysuwamy je bliżej oczu niż standardowy tekst czy grafiki drukowane na papierze.

Bliżej usytuowany tekst wymuszaj większe napięcie akomodacji, która pozwala na obserwację przedmiotów położonych w obszarze pośrednim i bliskim. Dodatkowo bardziej pochylamy głowę nad ekranem co sprawia, że nadwerężamy mięśnie szyi.

Według raportu Vision Council z 2015 r. w ciągu dnia średnio korzystamy z 4 urządzeń cyfrowych*, a 6 osób na 10 korzysta z nich ponad 5h dziennie.**

eyezen-postawa-ciala_2

Źródło: Essilor

Aby ułatwić funkcjonowanie z otaczającymi nas urządzeniami elektronicznymi, firma Essilor wprowadziła na rynek dedykowane szkła do komputera, tabletu i smatfonu - Eyezen™. Nie przepuszczają one szkodliwego światła niebiesko-fioletowego oraz wspomagają akomodację dzięki zastosowaniu niewielkiej modulacji mocy szkieł do dali w kierunku plusa.

Wartość ta jest zmienna zależnie od wieku użytkownika: 0,4 dpt dla wieku od 18-35 lat, 0,6 dpt dla wieku od 35-40 lat i 0,85 dla wieku od 40-45 lat oraz 1,1 dla wieku 45-50 lat. Jednak są to wartości referencyjne i  mogą być zastosowanie indywidualnie dla każdego pacjenta/użytkownika zależnie od wyniku badania.

Inne firmy produkujące szkła też mają w swojej ofercie szkła do komputera, smartfonu i tabletu. Firma Rodenstock w szkłach Perfalit Mono Plus 2 z opcjonalną powłoką Solitaire Protect Balance 2 stosuje wsparcie akomodacji na poziomie 0,5 oraz 0,8 dioptrii. Z kolei firma Hoya w szkłach Sync III z opcjonalną powłoką HiVision Longlife Blue Control, wsparcie na poziomie 0,5, 0,9 i 1,3 dioptrii.

Trzeba podkreślić, że nie są to szkła progresywne, lecz jednoogniskowe ze wsparciem akomodacji dla odległości ultrabliskich. Ich zadaniem jest zapewnić stabilne i niczym nie zakłócone widzenie do dali, a jednocześnie pomóc przy zwiększonym wysiłku naszych oczu podczas intensywnego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Wszystkie najlepsze szkła z powłokami i wsparciem akomodacji będą spełniały swoje funkcje w najlepszy sposób, kiedy zaczniemy od badania wzroku i ustalenia właściwych mocy szkieł i ewentualnego wsparcia akomodacji.

* Badanie ilościowe, przeprowadzone w 2014 roku przez Ipsos dla 
Essilor na próbie 4000 osób w Brazylii, Chinach, Francji i USA.
 ** 2015 Vision Council. Digital Eye Strain Report.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Brak komentarzy.

Wpisz swój komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.