Szkła z filtrem do komputera

szkła z filtrem do komputeraSzkła z filtrem do komputera są obecnie ważnym elementem ochrony naszych oczu.

Firma Essilor nawiązała w 2008 r. nawiązała współpracę wraz z Paryskim Instytutem Widzenia, wspierając zaawansowany program badawczy poświęcony ochronie oczu. Celem tego partnerstwa było i jest zaoferowanie najbardziej kompleksowej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem, w tym HEV.

Promieniowanie HEV  (High Energy Visual), czyli wysokoenergetyczne promieniowanie niebieskie, odpowiada za wcześniejsze starzenie się i degenerację komórek światłoczułych siatkówki w najważniejszym z punktu widzenia centralnego, dwuocznego (stereoskopia), postrzegania przestrzennego jej obszarze, czyli w plamce żółtej. Efektem tego starzenia się komórek siatkówki jest choroba AMD (Age related Makula Degeneration) , czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Na ten moment nie ma skutecznego leczenia tej choroby, a coraz bardziej powszechnie wykorzystywane urządzenia  emitujące światło niebieskie, czyli ekrany komputerów, laptopy, tablety czy smartfony sprawiają, że coraz więcej osób po 50 roku życia jest nią dotykanych.

Źródło: Essilor

Źródło: Essilor

Dlatego warto już teraz wyposażyć nasze oczy w szkła okularowe, które to promieniowanie filtrują. Praktycznie większość producentów ma w swojej ofercie takie powłoki. Pionierskim produktem w tym segmencie jest powłoka Crizal Prevencia UV firmy Essilor.

Szkła z filtrem do komputera różnią się stopniem filtracji (bardziej odbicia, gdyż powłoki odbijają światła niebieskie - nie pochłaniają go), estetyką - kolorem odbicia resztkowego widocznego na ich powierzchni oraz odpornością na zarysowania, zabrudzenia i łatwością czyszczenia. 

Dla osób, którym nie szczególnie podoba się wyrazisty niebieski-fioletowy kolor szczątkowy na powierzchni szkieł, można polecić szkła firmy Rodenstock z powłoką Solitaire Protect Blanace 2.

Powłoki z filtrem światła niebieskiego do komputera są obecnie dostępne praktycznie na każdej konstrukcji szkieł - od zwykłych jednooogniskowych, przez biurowe i relaksacyjne, po progresywne.

Na koniec warto podkreślić, że oprócz samych parametrów szkieł, filtra światła niebieskiego do komputera, należy regularnie badać wzrok i aktualizować moce szkieł. Tylko wtedy zapewnimy sobie odpowiedni komfort funkcjonowania.

Brak komentarzy.

Wpisz swój komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.