Okulary z antyrefleksem

Okulary z antyrefleksem - ich podstawowym elementem są oczywiście szkła z antyrefleksem.

Rekomendujemy szkła z antyrefleksem największych firm na polskim rynku takich jak Essilor, Rodenstock, Hoya, Zeiss. Czasami sięgamy po inne produkty, jeżeli wiodący producenci nie mają konkretnego rozwiązania lub po prostu cena nie odpowiada naszym Pacjentom.

Wszystkie soczewki (szkła) z antyrefleksem spełnią swoje zadanie w kwestii zredukowania odblasków, jednak będą różniły się w stopniu odporności na zarysowania, łatwości w czyszczeniu czy zdolności do zabrudzenia, kolorem odblasku szczątkowego, który czasami jest kojarzony jako coś nieestetycznego, denerwującego.

Dlatego zawsze pytamy o preferencje Pacjenta, czy ma jakieś uprzedzenia czy oczekiwania co do powłok antyrefleksyjnych czy ich kolorów.

z-antyrefleksem

Okulary z antyrefleksem to obecnie coraz częściej poszukiwane rozwiązani wśród użytkowników okularów. Czy jest to wybór godny polecenia? Jak najbardziej tak! Rekomendujemy soczewki (szkła) okularowe z antyrefleksem praktycznie każdemu, niezależnie od tego, do czego okulary będą przeznaczone.

Na pytanie: "Czy ja potrzebuję okularów z antyrefleksem" można dopowiedzieć: "A czy Pan/Pani ma gorzej widzieć?"

Co nam daje antyrefleks, a konkretniej wielowarstwowa powłoka antyrefleksyjna? Jej głównym zadaniem jest redukcja odblasków i powidoków, które powstają przy częściowym odbiciu światła na powierzchni szkła, które nie jest pokryte powłoką antyrefleksyjną.

Dlaczego są to niekorzystne zjawiska? Dlaczego mamy je niwelować czy wręcz eliminować? Pierwszy ważny aspekt to estetyka okularów - w okularach z antyrefleksem oczy użytkownika są po prostu bardzie widoczne.

Jeżeli rozmawiamy z innymi osobami, to ważny jest kontakt wzrokowy, który jest zaburzany przez refleksy na szkłach okularowych nie wyposażonych w powłoki antyrefleksyjne. Okulary z antyrefleksem zapewnią lepszy kontakt wzrokowy, utrzymanie uwagi na słowach/treciach wypowiadanych przez mówiącego.

Drugi ważny aspekt to komfort użytkowania okularów i długotrwałe ich użytkowanie bez zmęczenia w ciągu dnia. Odblaski wpływają na rozmycie obserwowanego obrazu, a to rozmycie utrudnia właściwą jego analizę przez nasz mózg, który stara się te niekorzystne zjawiska eliminować. To pochłania energię i sprawia, że odczuwamy dyskomfort czy jesteśmy szybciej zmęczeni.

Poza tym mózg nie jest w stanie wszystkiego wyeliminować, np. na soczewkach okularowych barwionych (przeciwsłonecznych) nie pokrytych powłokami antyrefleksyjnymi tworzy nam się bardzo wyraźny efekt lustra i nie ma możliwości, aby mózg w znacznym stopniu go wyeliminował.

Efekt odblasku na wewnętrznej stronie soczewek może być tak mocny, że nie będziemy w stanie dobrze widzieć przez okulary. Ten sam efekt, ale w mniejszym stopniu towarzyszy soczewkom przejrzystym bez powłok antyrefleksyjnych i sprawia, że szybciej odczuwamy zmęczenie w trakcie dnia.

Kolejnym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo kierowców.  Soczewki wolne od odblasków i powidoków są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia samochodu w nocy.

Soczewki bez antyrefleksu będą generowały niekorzystny efekt dodatkowego oślepienia kierowcy przez pojazdy nadjeżdżające z przeciwka.

Dodatkowo są one podatne na oślepienie kierowcy w sytuacji, kiedy nadjeżdża samochód z tyłu. Okulary z antyrefleksem pozwolą na zachowanie czy podniesienie bezpieczeństwa.

okulary z antyrefleksem

Źródło: Crizal.de

Wtedy może dojść do sytuacji, w której odbita wiązka światła od wewnętrznej powierzchni soczewki w kierunku oka sprawi, że kierowca dozna olśnienia i straci zdolność do rozróżniania szczegółów nawet na kilka sekund! Przy prędkości 90 km/h to może być ponad 100 metrów przejechanych bez orientacji, gdzie się właściwie jedzie.

Przy każdym rodzaju szkieł z antyrefleksem, ich różnych konstrukcjach, ważne jest, aby przed zakupem dobrze zbadać wzrok. Niedostatecznie skorygowana wada wzroku może obniżyć efekt ich zastosowania.