Szkła do komputera

szkła do komputera

Szkła do komputera najprościej można sprowadzić do zagadnienia szkieł z antyrefleksem. Jednak same szkła z antyrefleksem często nie rozwiązują problemów z widzeniem podczas pracy z monitorem komputerowym.

Szkła z antyrefleksem lub nawet z filtrem to kluczowy element szkieł do komputera, jednak nie należy ich traktować jako magicznego środka na likwidację zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Należy pamiętać, że nawet niewielkie, nieskorygowane wady wzroku, mogą powodować w/w dolegliwości.

Dodatkowo częstym zjawiskiem u osób młodych są zaburzenia polegające na niedostatecznej czy nadmiernej akomodacji. W takich przypadkach oprócz zapisanej korekcji okularowej stosuje się odpowiednie ćwiczenia mające na celu poprawę jej parametrów.

Dlatego przed zamówieniem okularów do komputera wyposażonych w szkła z filtrem, bardzo ważne jest aby kompetentna osoba przeprowadziła badanie wzroku. Często zdarza się, że ktoś pyta, "Czy zamawiać zerówki z antyrefleksem?" Antyrefleks niweluje niekorzystne zjawisko w postaci odbić światła powstających na powierzchni optycznej.

Jeżeli nie mamy stwierdzonej żadnej wady do korygowania, nie ma sensu ich zamawiać. Chyba, że zalecone są dodatkowo jakieś specjalne filtry (barwienia, kolory medyczne) – wtedy do takich barwień można i warto dołożyć powłokę antyrefleksyjną czyli AR (nie wszystkie filtry medyczne są dostepne z powłokami antyrefleksyjnymi).

Szkła do komputera (szkła z filtrem) można znaleźć w ofercie większości producentów. Są to powłoki filtrujące i/lub odbijające szkodliwe wysokoenergetyczne promieniowanie fioletowo-niebieskie.

Jest ono odpowiedzialne za wcześniejsze starzenie się i obumieranie komórek światłoczułych siatkówki umiejscowionych w jej centralnej części, czyli plamce żółtej.

Schorzenie to określane jest jako AMD. Kiedyś dotykało ono głównie osób po 70 roku życia, obecnie można już spotkać je u osób po 50 roku życia! Plamka żółta odpowiada za widzenie centralne, barwne, obuoczne dzięki któremu doznajemy wrażeń stereoskopowych, widzenia przestrzennego oraz potrafimy rozróżniać szczegóły.

Pierwszą tego typu powłoką antyrefleksyjną była Crizal Prevencia firmy Essilor. W nazwach tych powłok antyrefleksyjnych najczęściej będziemy mieli takie człony jak Blue czy LED (Bluecontrol, Ledcontrol, Ledprotect etc.), ale niekoniecznie, np. powłoka Solitaire Protect Balance 2 firmy Rodenstock

Oprócz samych powłok ważnym aspektem jest konstrukcja samych szkieł. W pewnym momencie życia zwykła szkła jednoogniskowe nie wystarczają do patrzenia na wszystkie odległości i musimy skorzystać z konstrukcji o zmiennej ogniskowej. Nie muszą to być od razu szkła progresywne.

Jest dostępnych wiele konstrukcji tzw. para-progresywnych, relaksacyjnych,  określanych również jako soczewek o modulacji lub degresji mocy. Chodzi o to, aby dobrać możliwie najmniejszą zmianę mocy w szkłach, która umożliwi wyraźne i komfortowe widzenie na wskazane przez Pacjenta odległości.