Użytkowanie soczewek kontaktowych “7 grzechów głównych”

użytkowanie soczewek kontaktowych

Użytkowanie soczewek kontaktowych - czego nie wolno:

1. Stosowanie przypadkowych soczewek. Używaj tylko tych soczewek, które wcześniej zostały fachowo dopasowane do Twoich oczu!

Przy noszeniu soczewek przypadkowych nigdy nie wiesz, czy prawidłowo "leżą" na Twoich oczach. Zbyt luźne dopasowanie powoduje problemy z jakością widzenia, może powodować dyskomfort (uczucie ciała obcego w oku) lub nawet wypadnięcie soczewek.

2. "Przenoszenie" soczewek. Przestrzegaj terminów wymiany soczewek zgodnie z zalecaniami producenta i specjalisty.

"Przenoszone" soczewki, czyli użytkowane dłużej niż przewidział to ich producent lub zalecił specjalista (czasami specjalista zaleca skrócić czas użytkowania ze względu na szybkie powstawanie osadów, które powodują podrażnienia oczu), mogą wywoływać podrażnienia oczu oraz prowadzić do ich zakażeń bakteryjnych.

3. Brak regularnych kontroli. Systematycznie badaj swoje oczy.

Sytuacja jak powyżej - nawet prawidłowo użytkowane i wymieniane soczewki mogą po pewnym czasie nie być najlepszym rozwiązaniem dla naszych oczu i trzeba znaleźć ich dobry zamiennik.

4. Niewłaściwe czyszczenie. Do pielęgnacji soczewek stosuj tylko środki zalecane przez Twojego specjalistę.

Podobnie jak w przypadku soczewek "przenoszonych" - szybsze powstawanie osadów powodujących obniżenie komfortu noszenia soczewek, podrażnienia i obniżenie ostrości widzenia. Ryzyko zakażeń bakteryjnych.

5. Bagatelizowanie dolegliwości. Jeśli występują problemy, skontaktuj się niezwłocznie ze swoim specjalistą.

Jeżeli oczy są bardziej czerwone niż zwykle, jakość widzenia obniżona, a komfort gorszy niż w dniu poprzednim - zdejmij soczewki, odczekaj jeden dzień i dla pewności skontaktuj się ze swoim specjalistą.

6. Zakupy w niesprawdzonych miejscach. Stosuj tylko te soczewki kontaktowe i środki do ich pielęgnacji, które pochodzą z pewnych źródeł.

Niewłaściwie przechowywane i transportowane soczewki mogą utracić swoje właściwości i powodować różne problemy, jak wskazane powyżej.

7. Niestosowanie się do zaleceń. Przed zastosowaniem soczewek kontaktowych i środków do ich pielęgnacji, sprawdź informacje zawarte na opakowaniu i w instrukcjach dołączonych do produktów i stosuj się do nich. Przestrzegaj również zaleceń Twojego specjalisty.

Użytkowanie soczewek kontaktowych nie zawsze jest bezproblemowe i warto je użytkować pod kontrolą specjalisty. Najczęściej osoby tak korzystające z soczewek albo je porzucają "bo soczewki nie są dla mnie", albo regularnie zmieniają na inne (również okazjonalnie zakupione w promocji) i często po jakimś czasie doznają podobnych dolegliwości.

Jeżeli masz pytania, nosisz przypadkowo zakupione soczewki lub odczuwasz którąś z powyższych dolegliwości, zapraszam do kontaktu i ewentualnego umówienia wizyty.

Kontakt

Niniejsza informacja została opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych jako ulotka informacyjna dla klienta / użytkownika soczewek kontaktowych. www.pssk.com.pl