Okulary z polaryzacją 400 nm

Okulary z polaryzacją są dla wielu użytkowników  idealnym rozwiązaniem do prowadzenia samochodu w słoneczne dni, uprawiania sportów wodnych czy dyscyplin zimowych.

Promienie słoneczne odbite od płaskich i jednocześnie gładkich powierzchni zostają spolaryzowane. Efekt tej polaryzacji jest tym większy, im powierzchnia, na którą te promienie padają jest "bardziej lustrzana", czyli lepiej odbija światło. Najbardziej jaskrawe przypadki to mokra jezdnia w słoneczny dzień, szyby czy karoseria samochodów, które nadjeżdżają z przeciwka lub jadą przed nami, powierzchnia jeziora, stawu czy morza, śnieg. Nasze oczy postrzegają to odbite światło jako dokuczliwe odblaski, które zamazują postrzegany obraz rzeczywistości. Takim namacalnym problemem odbitych promieni słonecznych są również odbicia deski rozdzielczej na przedniej szybie samochodu. Zwykłe soczewki przeciwsłoneczne (szkła barwione, dymne) nie są w stanie w wystarczającym stopniu tych odblasków wyeliminować.

Natomiast soczewki polaryzacyjne (inaczej: szkła z polaryzacją) redukują to rażące światło odbite od gładkich powierzchni. Dzieje się tak dzięki filtrom polaryzacyjnym, które są wklejone w strukturę soczewki okularowej w konkretnym położeniu (osi), aby to odbite (spolaryzowane) światło blokować. Same filtry polaryzacyjne blokują minimum 50% przechodzącego światła, stąd nie ma możliwości nabycia soczewek z polaryzacją w 100% przejrzystych, bezbarwnych. Dodatkowo soczewki/szkła są barwione na konkretny kolor, najczęściej brązowy, szary lub szaro-zielony. Chociaż niedawno pojawiła się możliwość zamówienia w kolorze niebieskim, atramentowym, fioletowym , niebiesko-purpurowym (oferta Essilor na 2016 r.)

Ekspozycja na promieniowanie UV. Materiały Essilor.

Ekspozycja na promieniowanie UV. Materiały Essilor.

Dlaczego mówimy, że okulary z polaryzacją chronią wzrok? Ponieważ wszystkie szkła polaryzacyjne chronią w 100% przed promieniowaniem ultrafioletowym, popularnie określanym jako UV.  Najlepiej, gdy wyposażymy je w wysokiej klasy powłoki antyrefleksyjne, które mają wysoki współczynnik redukcji odbicia promieniowania UV od swojej powierzchni w kierunku oka i skóry wokół oczu, tzw. E-SPF (eye - sun protection factor).

Sytuacja jest identyczna z filtrami, które używamy do ochrony skóry w słoneczne dni - im wyższy współczynnik, tym lepsza ochrona.  Na soczewkach Xperio wyposażonych w powłokę Crizal Sun UV uzyskano E-SPF równy 50 - obecnie najwyższy z możliwych. Nie wszystkie powłoki antyrefleksyjne mają taką ochronę, a soczewki polaryzacyjne bez antyrefleksu pozbawione są jej zupełnie. Uzyskany efekt docenia większość użytkowników takich okularów.

Jednak okulary z polaryzacją mają też swoje niedogodności, które dla niektórych osób są nie do przyjęcia. Trzeba się liczyć z efektem filtrowania informacji na niektórych wyświetlaczach LCD, LED. Zjawisko to nie występuje zawsze, ale w w niektórych ustawieniach głowy względem ekranów.

Niektórzy użytkownicy nie widzą wyświetlaczy (np. GPS) w samochodach. Niektórzy producenci zwracają uwagę, że soczewki z polaryzacją mogą utrudniać widzenie powierzchni oblodzonych i mokrych.

okulary z polaryzacją

Wykorzystane zdjęcia są własnością firmy Essilor.

Aby w pełni wykorzystać zalety okularów z polaryzacją w wersji korekcyjnej, najlepiej zacząć od kontroli swojego wzroku i umówić się na badanie.

Brak komentarzy.

Wpisz swój komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.